ENGLISH

Kampanya ve haberler

 

  Ülkemize TERMAL anlayışını kazandıran tesisimiz, 4000 seneden fazla faaliyet göstermekte, insanlara şifa dağıtmaktadır.

  Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün : "Burası geleceğin su şehri olacaktır" sözleri ile onurlandırdığı tesisimiz, konaklamalı misafirleri kadar günübirlik ziyaretçiler tarafından da beğenilmektedir.

  Bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz, tabiat, tarih ve sağlığı bir arada barındıran Termal Kaplıcaları, çevre illere ve aktivite merkezlerine yakınlığı sebebiylede büyük ilgi görmektedir.

  İçerisinde birden çok otel , hamam , restoran ve ünite alternatifi sunan tesisimiz, yönetimini tek çatı altında yürütmesi nedeni ile sizlere huzurlu bir tatil vaat etmektedir:

  Öncelikli olarak doğasıyla ilgi toplayan tesisimiz, sularının kalitesi ve şifa dağıtması nedeniylede dünyaca ün yapmıştır.

  Ülkemizde ilk çiçekçilik ve seracılığın yapıldığı yer olan TERMAL, bölgedeki en kapsamlı arberetum / ağaç müzesidir.

  Bizans ve Osmanlı mimarisi barındıran tesisimiz, tarihi kalıntılar ve efsaneleri ile mistik bir havaya sahiptir.

 

Cumhuriyet Dönemi'nde İhap Hulusi GÖREY tarafından hazırlanmış afişimiz.

T.C Sağlık Bakanlığı Yalova Kaplıcaları İşletme İdaresi

 

   Yalova Termal Kaplıcaları, T.C Sağlık Bakanlığı teşebbüsüdür. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün "Burası geleceğin su şehri olacaktır " sözleri ile onurlandırdığı tesisimizin şifalı suları dünyaca ün kazanmıştır. Kaplıca ve konaklama imkanları bir çok alternatif ile sunan tesisimizde Çınar Otel, Çamlık Otel, Termal Otel ve Apart Daireler bulunmaktadır.
 

   Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ; spor aktiviteleri için kaçırılamayacak bir doğa harikası. Spor salonu, yürüyüş ve koşu parkuru mevcuttur, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi spor dallarında hizmet vermektedir. Bu hizmeti ise Gökçedere baraj gölü çevresinde unutulmayacak manzaralar eşliğinde sağlamaktadır. Su düşen şelalesine muhteşem doğa güzelliğiyle beraber yapılacak yürüyüşlerinizi asla unutamayacaksınız. Çevre yerleşim merkezleri olan; Üvezpınar, Gökçedere, Yenimahalle, Ortaburun, Akköy gibi doğa harikası merkezlere yapacağınız otantik turlar; tatilinizi sadece eğlenerek değil, ilginç mekanlar ve değişik tatlarla geçirmenizi garanti etmektedir.
 

   Kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar vardır. Bunlar; romatizma hastalıkları, sindirim sistemi karaciğer, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına faydalı olmaktadır.
 

   Mide suyu : Midedeki rahatsızlıklara ve kan dolaşımına faydalıdır.
   Göz suyu : Gözdeki rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
   Ayak suyu : Romatizmal hastalıklara, egzama ve mayasıl gibi rahatsızlıklara faydalıdır.
 

  • Yalova Termal Kaplıca Tesisleri'nin günlük tur programları vardır.

  • Yalova'daki köşkler, Karaca Arberetum, Çınarcık, Esenköy gibi çevre semtlere gezi düzenlenmektedir.

  • İznik Gölü ve müzeleri Bursa Ulu Cami, Yeşil Türbe gibi il dışı yerlere de geziler düzenlenmektedir.

  • İstanbul, Kocaeli, Bursa gezilerinin dışında gruplar tarafından hazırlanan planlara da uyularak farklı aktiviteler düzenlenmektedir. Özellikle doğa gezileri ve spor aktiviteleri istenmektedir. Delmece Yaylası, Erikli Yaylası, Sudüşen Şelalesi en tanınmış parkurlardır.

   Daha birçok etkinlikle Termal her kesime hizmet vermektedir.

 

   Termal Kaplıcaları'nın Tarihçesi

 

   Yalova Termal Kaplıcaları, 4000 sene önce bir takım doğa olayları sonucu oluşmuştur. 2000 seneden beride insanların şifa aradıkları yer haline gelmiştir.

 

   Tarihte Pitiya olarak bilinen bölgede kurulu Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 km. uzaklıkta, Yalova Termal ilçesi içerisinde iki dağ arasında, bir arada ender görülen harika bir bitki örtüsü ile kaplı bir vadidir. 3600 dönüm orman arazisine sahiptir. Yalova Termal Kaplıcalarının ilk hamamları yaklaşık 1600 sene önce Bizans İmparatoru Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra çeşitli Bizans İmparatorları tarafından birçok tesis yaptırılmıştır. Osmanlı Yalova'yı fethettiğinde, başkent Bursa olması ve orada da kaplıca olması nedeniyle Termale gereken önem verilmemiştir.

 

   Osmanlı zamanında ise Sultan Abdülmecid (1831-1861) tarafından imar edilmiştir. Sultan Abdülmecid'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulması buranın ünlenmesine sebep olmuştur. Bu yüzden Sultan Abdülmecid buraya yeni banyolar ve köşkler yaptırmıştır. Termalin şu anda kullanılan yollarını açmıştır. Daha sonrada Sultan II. Abdülhamid ( 1876 - 1908 ) zamanında yeniden ünlenmiştir. Suyun ilk tahlilleri yaptırılmıştır. Buraya yeni hamamlar, köşkler ve gazinolar yapılmış, tarihi eserler restore edilmiştir. Burası dünyanın en gözde sağlık ve eğlence merkezi haline gelmiştir. İşletilmesi için yabancı sermayedarlara verilerek işletilmiştir. Ancak önce Balkan Savaşı (1912-1913), I. Dünya Savaşı (1918-1922) ve Kurtuluş Savaşı (1919-1923) zamanlarında yabancı sermayedarlar ve ortaklar kaçmıştır. Kaderine terk edilen kaplıcalar unutulmuştur.

 

   Yalova Termal Kaplıcaları'nın kaderi, 19 Ağustos 1929 'da ulu önder M. Kemal Atatürk'ün gelmesiyle değişmiştir. Termal'e hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiştir. Türkiye'nin bir çok yerinden meşhur ustaları getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağladı. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması Atatürk'ün sayesindedir.

 

   Yalova Termal Kaplıcaları, 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanıdır. İstanbul'a deniz yoluyla 1 saat, Bursa ve İzmit'e karayoluyla 1 saat uzaklıktadır. Yalova merkeze uzaklığı 12 km. 'dir. Yalova feribot iskelesinden devamlı minibüs ve belediye otobüs seferleri vardır.

Hercules Heykeli, şu anda Çamlık Otel Lobisi'nde sergilenmektedir.

 

 

 

   

     Hamam ve kaplıcalar bir çok medeniyetin temelini oluşturmuştur. Tarih boyunca insanların sadece şifa ve temizlik için değil, sosyal faaliyetleri için de tercih ettikleri mekânlar haline gelmiştir.

     Bu bilinç, insanoğlunu her zaman daha iyi, daha temiz ve doğal yapısı bozulmamış yerler arayışına itmiştir. Bu nedenle, suları içile bilen, doğal yapısını yitirmemiş mekânlar ilgi odağı olmuştur.

     1911 yılında, Roma'da yapılan kaplıcalar arası yarışmada; " Suları En Şifalı Kaplıca " unvanı TERMAL'e ithaf edilmiştir.

     Açık müze özelliğine sahip tesisimizde bir çok eser gibi bu madalyayı da görebilirsiniz. Madalyamız, Çamlık Otel girişinde bulunan muhafaza içerisinde sergilenmektedir.

 

 

 

 
| Yasal Uyarılar | Gizlilik Sözleşmesi | Yardım S.S.S | Tesis Turu | Fiyatlar | Bize Ulaşın | English  

Rezervasyon : 0226 675 7400